Kamenná predajňa TRNAVA je otvorená mimo sezóny iba po tel. dohode.

Advent nám naznačuje, že si máme zaobstarať vianočný stromček.

Advent nielen len predzvesť blížiacich sa kresťanských Vianoc, ale aj príležitosť vyzdobiť si interiér adventným vencom.

Adventný veniec má štyri sviečky. Tie sa postupne zapaľujú, na každú adventnú nedeľu, aby na konci adventu, na Štedrý večer, plápolali všetky spoločne.

Túto tradíciu možno vystopovať v hlbokej histórii, ale predchodcom modernej podoby adventného venca je vraj nemecký evanjelický pastor Johann Heinrich Wichern z Hamburgu, ktorý v polovici 19. storočia vyrobil veľký veniec pre opustené deti, pri ktorom sa schádzali a modlili. Bol zavesený pod povalou miestnosti a mal 19 malých červených sviečok a štyri veľké biele. Malé sviečky sa zapaľovali každý deň, veľké v nedeľu.

Ľudia to od neho prevzali, ale vzhľadom na veľkosť venca zjednodušili do podoby štyroch sviečok, ktoré je možné bez problémov umiestniť na sviatočný stôl. Adventný venček sa však umiestňuje aj na dvere.

Typické farby pre advent sú fialová a ružová. Nevylučuje to však používanie iných farieb, Adventný venček si možno vybrať podľa svojho gusta. Ak nenájdete ten pravý v obchodoch alebo ho nechcete kupovať, môžete si ho vyrobiť.

Potrebujete pevnú kruhovú oporu, ktorá bude jeho základňou. Môže byť z prútia, z drôtu, z polystyrénu, z tvrdého papiera, dreva. Ak sa vám ani jedna možnosť nepáči, môžete si adventný veniec naarnžovať napríklad na tanier. Takýto veniec však na dvere nezavesíte a ťažko sa prenáša na iné miesto.

Ak korpus nie je práve najelegantnejší a obávate sa, že bude presvitať pod halúzkami, môžete ho obaliť farebným papierom. Z nástrojov potrebujete to, čo bežne nájdete v dielničke alebo v záhrade - užitočné sú kliešte - kombinačky (na tenký viazací drôt), záhradné nožnice (na vetvičky), nožnice na papier (na rôzne ozdoby, stuhy a podobne).

Ako zelený základ sa používa najčastejšie čečina, halúzky ihličnatých stromov, ktoré zároveň naplnia interiér aj príjemnou vôňou. Ale je možné použiť aj vetvičky iných stálozelených rastlín, ktoré sú k dispozícii. Dá sa uvažovať aj o umelých náhradách, je len otázka, či dodajú venčeku tú pravú atmosféru.

Najskôr okolo kruhu umiestnime dlhšie vetvičky a pripevníme ich tenkým drôtom. Takto postupne nabaľujete ďalšie a ďalšie, kým nie ste spokojní - hrúbka a výzor je na vás. Vytvorili ste tak základ, do ktorého umiestnite sviečky. Vetvičky musia byť pevne uchytené, najmä ak má venček byť na dverách. Pri ňom však nemusíte počítať so sviečkami. V prípade venčeka, ktorý so sviečkami ráta, vytvorte pre ne miesto, kde budú pevne uchytené, aby nehrozilo, že sa horiace sviečky ľahko prevrátia. Najlepšie je posadiť ich do kupovaných stojančekov, mištičiek. Prinajhoršom, ak to konštrukcia dovoľuje, sa dajú pripevniť aj klincami. Poistite ich aj nakvapkaním horúceho vosku pod sviečku.

Ďalšie ozdobovanie záleží už len na vašej šikovnosti a fantázii. Ak môžete, dajte prednosť prírodným ozdobám. Niečo krajšie ako veniec ozdobený orechmi, šuškami alebo ovocím len ťažko vymyslíte.

adventné vence