Kamenná predajňa TRNAVA je otvorená mimo sezóny iba po tel. dohode.

Ako vyrobiť adventný veniec.

Adventný veniec je tradičný symbol Vianoc slúžiaci k symbolickému odpočítavaniu štyroch týždňov adventu. Obyčajne má podobu venca z ihličnatých vetví ozdobeného štyrmi sviečkami. Každú adventnú nedeľu sa zapaľuje ďalšia sviečka.

Sviečok môže byť ale aj viac, v závislosti na zvyklostiach a trendoch. Sviečky môžu byť rôzne vysoké, rôznych farieb, symetricky alebo asymetricky rozmiestnené. Ozdobené vence bez sviečok, ktoré sú tiež nazývané adventné vence, sú používané k ozdobeniu vchodových dverí. Klasické adventné vence boli zavesované na stuhách, v posledných rokoch (začiatok 21. storočia) ich nahradili vence, ktoré sa kladú priamo na sviatočne upravený stôl. Hoci ho dnes nie je problém kúpiť v kvetinárstvach či obchodných centrách hotový, mnohí z nás dajú prednosť vlastnej výrobe či ozdobeniu doma. Zvlášť ak máme deti. A tak, ak ste veniec ešte nekúpili, máme pre vás malý návod. Možno bude výroba venca zaujímavým bodom víkendového programu pre vašu rodinu.

Čo potrebujeme na výrobu?

1. Korpus, ktorý tvorí základ venca. Korpus môže byť buď polystyrenový alebo slamený, kúpite ho v kvetinárstve či záhradníctve. Aby odlišná farba korpusu nepresvitala, je možné ju obaliť pruhom zeleného krepového papiera.

2. Ďalej budete potrebovať:
- Krepový papier (ak budete chcieť korpus zafarbiť)
- nožnice
- kliešte na drôt
- viazací drôt hrubý asi 0,6-0,8 mm, najlepšie zelený, navinutý na cievke
- záhradnícke nožnice
- taviacu pištoľ alebo rýchloschnúce lepidlo
- 4 klinčeky asi 9 cm dlhé alebo neohybný drôt na pripevnenie sviečok
- 4 sviečky: snažte sa zohnať nekvapkajúce

3. Materiál
1. Korpus môžete pokryť ihličím, čo je najobvyklejšie - vetvičky z ihličnanov. Jedľové vydržia najdlhšie a neopadávajú. Vhodná je tiež borovica, ale tá nie je tak hustá. Smrekové vetvičky - ich ihličie skôr opadáva a horšie sa s nimi pracuje. Dobre pôsobí tiež kombinácia rôznofarebnej čečiny a vetvičiek stálozelených listnatých drevín. Ďalším variantom pokrytia korpusu môžu byť škrupiny orechov. Najlepšie pôsobia škrupiny z vlašských orechov.
2. Doplnkovým rastlinným materiálom môže byť prakticky čokoľvek, najlepšie suché rastliny, plody a škrupinky, stuhy, mašličky, lyko. Na dozdobenie napr. medovníčky, oriešky v škrupinke, sušené listy, jarabiny, šišky, ale tiež korálky apod.

Ako postupovať:


1. Nastrihajte si vetvičky ihličia tak, aby boli 10-12 cm dlhé. Riedke vetvičky zviažte
viazacím drôtikom po troch k sebe. Hustejšie nechajte samostatne.
2. Teraz vezmite korpus, priložte naň prvý rad vetvičiek husto vedľa seba a previažte
viazacím drôtom. Voľný koniec drôtu 2x obtočte, prevlečte slučkou a zatiahnite za cievku, aby sa nerozmotal.
3. Druhý rad vetvičiek priložíte tak, aby drôt, ktorým ste zviazali prvý rad, nebol vidieť. Takto postupujte po celom obvode venca. Drôt tvorí špirálu.
4. Za poslednou otočkou drôt odstrihnite a spojte zakrútením so začiatkom. Prekryte ho niekoľkými vetvičkami.
5. Ak bude veniec položený na stole alebo visieť na stene, nemusíte spodnú stranu prekrývať.
6. Ak chcete na veniec umiestniť sviečky, máte dve možnosti. Klinčekom prepichnete veniec zospodu hore tak, aby vyčnieval asi 2 cm. Tento tŕň nahrejte a pritlačte naň sviečku. Ak použijete tenké sviečky: jeden alebo dva neohybné drôtiky dlhé 8-10 cm nahrejte a zapichnite asi 2 cm hlboko do sviečky. Tú potom ľahko do venca umiestnite.
7. Kývaním a ťahom skúste, či sviečky skutočne pevne držia, aby nemohli spôsobiť požiar.
8. Ozdobenie je potom už len vecou vašej kreativity. Sviečky by mali byť rovné a rovnomerne rozmiestené, ďalšie ozdobenie je na vás.
9. K upevneniu ostatného dekoratívneho materiálu môžete použiť drôtiky, lepidlo či taviacu pištoľ.

adventny_veniec