Kamenná predajňa TRNAVA je otvorená mimo sezóny iba po tel. dohode.

Umelý vianočný stromček alebo živý vianočný stromček.

Akému vianočnému stromčeku dáte prednosť, živému alebo umelému stromčeku ?

V dnešnej dobe máme veľký výber vianočných stromčekov. A to sa týka či živých alebo umelých stromčekov. Umelé stromčeky môžeme rozdeliť na klasické alebo moderné 3d vianočné stromčeky. Nižšie si popíšeme výhody a nevýhody živý alebo umelých stromčekov na Vianoce.

Pri rozhodovaní aký vianočný stromček si kúpiť alebo zadovážiť rozhoduje viacej faktorov. Napríklad či máme chuť každý rok vyhľadávať pekný živý vianočný stromček, alebo si kúpime jeden umelý stromček a máme postarané na dlho rokov. Každý stromček má svoje výhody a nevýhody.

Cena vianočných stromčekov.

Ak si chceme kúpiť pekný živý vianočný stromček tak nás to nebude stáť rozhodne málo. Získame tým ale peknú romantickú vianočnú atmosféru, vôňu ihličia...
Pri živom stromčeku riskujeme opadávanie ihličia, v najhoršom prípade opadanie vianočného stromčeka ešte pred štedrým večerom. Vianočné stromčeky sa totiž veľmi skoro vyrezávajú a dovážajú do obchodov. Vo väčšine prípadov sa stromčeky dovážajú zo zahraničia, a tie sa už vyrezávajú veľmi skoro, niekedy už v septembri. Pri živých vianočných stromčekov musíme pravidelne vysávať opadané ihličie zo stromčeka.
Musíme byť veľmi opatrní keď dávame stromček do vnútra, aby nedostal tepelný šok a neuschol hneď. Najlepšie je, keď ho niekoľko dní niekde postupne aklimatizujeme, napríklad v garáži.

Cena umelých vianočných stromčekov je rôznorodá. Záleží to od kvality, druhu použitia vianočných halúzok, od prevedenia a mnoho ďalších faktorov.
Aj pri umelých stromčekov platí, že keď si chceme kúpiť kvalitný a pekný vianočný stromček tak nám to nebude stať málo. Hlavne moderné 3D vianočné stromčeky sú drahšie ako klasické vianočné stromčeky z klasických vianočných halúzok. Ale zato vypadajú perfektne a hlavne je s nimi pohodlná manipulácia a odpadáva nám s nimi veľa starostí, ktoré máme so živým vianočným stromčekom.
Ak investujeme do kvalitného umelého vianočného stromčeka, tak v konečnom dôsledku určite ušetríme, lebo umelé stromčeky 3D nám vydržia dlhé roky.

Trvanlivosť a uskladnenie vianočných stromčekov.

Živé vianočné stromčeky sa z pochopiteľných dôvodov nedajú uskladniť na ďalšie Vianoce. Aj keď sú výnimky, vianočné stromčeku v črepníku. Ale pri týchto živý stromčekov to nie je celkom pravda, lebo strašne trpia pri tepelných rozdieloch keď ich dávame do vnútra a po Vianociach zasa von. Tento tepelný šok spôsobuje ich oslabenú imunitu a ich uschnutie. Dá sa tomu predísť pomalým aklimatizovaním. Vianočné stromčeky v črepníku sú ale menších rozmerov.
Zo živými stromčeky máme každý rok rovnaké starosti:

  • musíme si pekný nájsť a kúpiť
  • musíme si zabezpečiť dopravu domou, čo nemusí byť jednoduché, kedže sa nedá zložiť na niekoľko častí
  • živé stromčeky ba mali byť cez celé Vianoce zásobované vodou, aby nám dlhšie vydržali a aj pekne voňali
  • a v neposlednom rade musíme zabezpečiť ich následnú likvidáciu 

 

Umelé vianočné stromčeky sú z pohľadu uskladnenia úplne super. Jednoducho ich zložíme do krabice a môžeme ich odložiť na ďalšie Vianoce. Umelé stromčeky sa skladajú len z niekoľko častí, ktoré jednoducho pred Vianocami zložíme do stromčeka, a môžeme začať zdobiť. Pri umelých vianočných stromčekov nám odpadávajú starosti, ktoré máme pri živom stromčeku, ako:  zadovážiť každý rok nový stromček, dopravu, aklimatizovanie, polievanie, vysávanie a následná likvidácia. Umelé stromčeky nám vlastne dávajú viacej času každé Vianoce na prípravu vianočnej výzdoby, kedže nemáme starosti zo živým stromčekom.

Tvar a vzhľad vianočného stromčeka.

Umelý vianočný stromček si môžeme namodelovať ako chceme, a každý rok si tak môžeme stromček ozdobiť v inom štýle. Neplatí tu, že pri umelom stromčeku máme každý rok to isté. Vzhľad stromčeka si môžeme upraviť ak chceme, vetvičky sú tvarovateľné a dobre držia požadovaný tvar. Vianočné stromčeky 3D majú trojrozmerné ihličie, ktoré je identické so živým ihličím, dokonca aj farebne. Na tomto 3d ihličí je niekoľko plynulých prechodov farieb, nie je to len jedna obyčajná farba. Na trhu je veľa 3D umelých vianočných stromčekov, treba si len dôkladne vybrať. Niektoré 3d stromčeky obsahujú aj klasické ihličie, ktoré sa nachádza pri kmieniku, a to preto, aby vianočný stromček bol dostatočne zahustený. Umelé stromčeky nájdeme na trhu v rôznych prevedeniach. Môžeme si zaobstarať biele, strieborné, zasnežené a dokonca aj farebné vianočné stromčeky.

Živé vianočné stromčeky sú z pohľadu tvaru a následného aranžovanie troška horšie ako umelé stromčeky. Živý vianočný stromček aký si kúpime taký máme. Živé ihličie sa nedá naaranžovať. Pri kúpe živých stromčekov si musíme poriadne vybrať, najlepšie ten, ktorý nám padne do oka.

Vianočné stromčeky a príroda.

Čo je šetrnejšie k prírode živý alebo umelý vianočný stromček ? Na túto otázku si musí spraviť názor každý svoj. Pri živom aj umelom stromčeku existujú svoje výhody a nevýhody. 

Umelé vianočné stromčeky môžu byť vyrobené z recyklovaných materiálov. A tak isto ich po skončený životnosti, čo môže byť aj 20 rokov, môžeme zlikvidovať recyklovaným. Všetky časti na umelom vianočnom stromčeku sa dajú pekne recyklovať. Umelé stromčeky sa skladajú len zo železa a umeliny, čo sú recyklovateľné materiály

Živé vianočné stromčeky nám pre zmenu vydržia iba jeden rok, a tak každý rok si musíme kúpiť nový stromček. Áno, väčšinou sa tieto stromčeky na tento účel vypestovali, ale nie vždy je tomu tak.

Vôňa vianočného stromčeka.

Niekto by mohol namietať, že vôňa živého stromčeka je dôležitá a nezameniteľná na Vianoce. Ale vôňu živého ihličia môžeme ľahko dosiahnuť aj inými spôsobmi, ako mať živý vianočný stromček. Ak by sme si dali do umelého vianočného stromčeka zopár živých vetvičiek, tak by sme si oživili umelý stromček, a mali by sme aj vôňu. Alebo si môžeme spraviť veniec na stôl zo živej čečiny. A o vôňu živého stromčeka je postarané.