Kamenná predajňa TRNAVA je otvorená mimo sezóny iba po tel. dohode.

Vianočné stromčeky a čo s nimi po Vianociach ?

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo sa deje s vianočnými stromčekmi keď skončia Vianoce ?

Keď pominie všetko to vianočné čaro, zima a pohoda a my sa opäť vrhneme do stereotypu? Väčšina by možno povedala: „Jasné, zbalím ho do škatule a odnesiem do pivnice, alebo vyložím na skriňu, či pod posteľ. A kým sa stihnem otočiť, zmiznú všetky kolekcie a salónky." Umelé stromčeky preferuje čoraz viac Slovákov a nevedie ich k tomu len ekologické cítenie, ale aj finančné dôvody. Umelý stromček je jednorazovou investíciou na dlhšiu dobu, niekedy aj na celý život. Výhodou je aj jeho skladnosť a fakt, že po ňom nikdy nemusíte upratovať popadané ihličie. Z roka na rok sa umelé stromčeky čoraz ťažšie rozpoznávajú od živých.

Ak však patríte k ľuďom, ktorí si bez riadneho živého vianočného stromčeka Vianoce neužijú, potom každý rok riešite tú istú dilemu. Kde sa šetrne zbaviť použitého vyslúžilého stromčeka? Tradíciou v mnohých rodinách je slávnostné vyhadzovanie stromčekov z okien. Má to svoje riziká, veď čo keď náhodou trafíte suseda... A tak sa mnohí radšej uchýlia k riešeniu oveľa humánnejšiemu a odnesú svoj stromček ku kontajnerom. Tam ho hneď po sviatkoch naložia smetiari a v mnohých mestách recyklujú, alebo aspoň postrúhajú.

V súčasnosti sú obľúbené vianočné stromčeky v črepníkoch. Ten po skončení vianočných sviatkov uložíme do exteriéru, aby si privykol na chladnejšie podmienky. Umiestnime ho preto do chladnej nevykurovanej miestnosti. V tomto prostredí ho ponecháme maximálne týždeň. Ak ho chceme vysadiť do záhradky, mali by sme ho v období mrazov, teda v januári a februári, obaliť jutou alebo starým kobercom, aby sme ho uchránili pred zamrznutím. Takéto črepníkové stromčeky sú dobrou investíciou do budúcnosti a dá sa povedať, že rastú s nami.

Umelý alebo živý, dôležité je, aby symbolizoval pokoj a súdržnosť rodiny, veď preto stromčeky ozdobujeme...

vianocne stromceky po vianociach